Puan Ver:
Açıklama : Eğer bu açıklamayı okuyorsanız şanslı sayılırsınız. Buna inanın! Pişman olmayacağınız bir içerikle karşı karşıyasınız. Bu inanılmaz mucizeyi izlemeli, izledikten sonra tüm çevrenize de izletmelisiniz...

6 ay kış mevsiminin yaşandığı Dünyanın en soğuk bölgesi. Böyle zorlu bir ortamda yavru sahibi olmak tahmin edilemeyecek kadar büyük fedekarlık ister. Ve canlılar dünyasının en fedekar anne babalarından biri de burada yaşar: Penguenler!

Penguenler büyük bir yolculuk için ortalama 100 km.'yi apalayarak veya kayarak gidiyorlar. Hepsi mucizevi şekilde aynı noktada buluşurlar, hemde binlercesi. Bu büyük buluşmanın nedeni ise penguenlerin yavrularını Dünyaya getirecekleri yerdir.

Bu zahmetli yolculuk penguenlerin yavruları için yaptığı fedekarlıkların ve göğüslediği zorlukların yanlızca başlangıcıdır.

Esas zorluk dişiler yumurtladıktan sonra başlayacaktır. Çünkü dişi penguen yumurtladıktan kısa bir süre sonra kış bastırır.

Kış aylarında eksi 50 dereceye düşer. Rüzgar saatte 100 km. hızla buz üstünde kar savurur. Dişi penguenler yumurtaları erkeklere bırakarak denize dönerler.

Yumurtaya bakma görevini fedekar erkekler üstlenir. Erkek penguen yumurtayı buzdan korumak için ayaklarının üstünde taşır. Kalın tüyleri yumurtayı soğuktan korur.

Yumurta buzun üstüne düşerse hemen donacaktır. Bu yüzden erkek penguenler hep çok ama çok dikkatli hareket eder. Yapılan fedekarlık insanın hayal gücünü bile aşar. Penguen 4 ay boyunca hiç beslenmez, yumurtayı bir an bile olsun bırakmaz ve hep ayakta durur. Penguenler dondurucu rüzgardan korunmak için birbirlerine sokularak daireler oluştururlar.

4 ay boyunca bütün yapadildikleri sabretmektir!

4 zorlu ayın sonunda tekrar bahar gelir. Yumurtalar çatlamış ve minik penguen yavruları Dünyaya gözünü açmıştır. Onları soğuktan koruyacak yağ tabakası oluşmadığı için hala babalarının ayakları üzerindedir. Yavrunun ilk besini babasının onun için kursağında sakladığı süttür. Baba penguen 4 ay boyunca aç kaldığı halde eşsiz bir fedekarlıkta bulunmuş ve kursağındaki besini yemeyerek yavrusu için saklamıştır.

Tam bu dönemde dişiler açık denizden kıyıya dönerler. Onlarda bu 4 ay boyunca boş durmamış sürekli avlanarak  yumurtadan çıkacak yavruları için kursaklarında besin depolamışlardır.

Dişiler gelir gelmez 4 aydır aç bekleyen erkek penguenler avlanmak için denize koşarlar. Erkek penguen karnını doyurur doyurmaz yuvasına döner ve anne penguenle birlikte yavrusunu beslemeye devam eder...


İzlenme : 24908 | Puan : 3.4
Süre: 06:08 | Tarih : 04.01.2013
Etiketler : penguenlerin fedekarlıkları yavru penguenler penguenler nasıl doğar penguenlerin doğumu penguenler nasıl yaşar mucizevi penguen doğumu erkek penguenlerin fedekarlıkları dişi penguenlerin fedekarlıkları
URL      :
Yorumlar
Yazan : İNCİ SALİHA ÇİFTÇİ |Tarih : 02.01.2014
ALLAHIM NE GÜZEL YARATMIŞSIN BU CAAANIM HAYVANLARIMI... BEN HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUM... ONLAR SENİN BİZLERE GÜZEL EMANETLERİNDİR ALLAHIM...

Yorum Yaz
Ad Soyad: *
E-Mail Adresiniz: *
Yorumunuz: *
Güvenlik No: *
Facebook Paylas

Benzer Videolar